• 6 خرداد 1400 - 14:14

هم اندیشی با مردم بود که مسیر اداره موفق شهر را رقم زد/ بیشترین میزان جذب اوراق مشارکت از سوی مدیریت شهری اصفهان

شهردار اصفهان گفت: هم اندیشی با مردم و معتمدین محلی مناطق اصفهان مسیر پیشرفتی را برای اصفهان مشخص کرده که همگان در شهرهای مختلف به آن اذعان دارند.   

قدرت اله نوروزی در شصت و سومین نشست هم اندیشی اصفهان فردا با حضور منتخبین شوراهای معتمدین مناطق شهرداری ضمن تشکر از نقش شایسته معتمدین در اداره بهتر شهر، اظهار کرد: یکی از شعارهای این دوره مدیریت شهری از سال 96 این بود که اداره شهر باید بر اساس نقطه نظر مردم باشد و نکاتی که امروز معتمدین در این جلسه ابراز داشتند به چراغ راه مدیران مناطق شهرداری و به طرح های مختلف تبدیل می شود.

وی با بیان اینکه اداره خوب امروز شهر ریشه در هم اندیشی ها با مردم دارد، تصریح کرد: شنیدن نقطه نظر نخبگان در این جلسات کمک بزرگی برای سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت بر حسن اجرای برنامه هاست، اگر امروز اصفهان در میان سایر کلانشهرهای کشور پیشرو و بودجه 2 هزار و 750 میلیاردی سال 96 به 10 هزار میلیارد تومان فعلی رسیده و اگر 4 هزار میلیارد تومان از برخی شهرهای همتراز جلو افتاده به دلیل همین همفکری ها و کار مدیریتی مشارکتی است.

شهردار اصفهان افزود: هم اندیشی با نخبگان محدود به اصفهان نیست چراکه جلسات متعددی نیز با تمام اصفهانی های مسئول در تهران برگزار کرده ایم و نقطه نظرات این افراد نیز کمک بسیاری به ما کرده است.

وی اضافه کرد: ضعف در همه افراد و همه سیستم ها وجود دارد و ما این ضعف ها و خطاها را تحت نظارت مردم قرار داده ایم و دلسوزی ها و پیام های مردم این نقاط ضعف را به نقاط قوت بسیاری تبدیل کرد. معتمدین هم در این مسیر بسیار کمک کرده اند تا شهر بهتر اداره شود و در واقع هم اندیشی ها بود که مسیر اداره موفق شهر را رقم زد.

نوروزی تاکید کرد: این هم اندیشی ها امروز مسیر پیشرفتی را برای اصفهان مشخص کرده که همگان در شهرهای مختلف به آن اذعان دارند و رشد و پیشرفت پروژه ها مایه تعجب بسیاری شده است.

وی با اشاره به پروژه های شاخص عمرانی شهر اصفهان، گفت: در این دوره 15 درصد باقیمانده خط یک مترو ظرف 4 ماه به اتمام رسید، خط دو را با سرعت آغاز کردیم و امروز سیزدهمین ایستگاه آن در حال ساخت و چهاردهمین ایستگاه در حال مذاکره است، 80 کیلومتر اتوبان حلقه حفاظتی با عرض 70 متر با 23 تقاطع غیرهمسطح در حال انجام است که تنها برای یک بخش آن آن با نام شهید سلیمانی هزینه ای بالغ بر 200 میلیارد تومان انجام گرفته است که هیچکدام کارهای کوچکی نیست.

*صرفه جویی های مالی در کنار پیشرفت های بزرگ

شهردار اصفهان با بیان اینکه با وجود همه اقدامات انجام شده و افزایش درآمدها، کاهش میزان فروش اموال غیرمنقول داشته ایم، افزود: در سال 96، 355 میلیارد تومان اموال غیرمنقول فروخته شده و در سال 99 که بودجه به 7 هزار و 200 میلیارد تومان رسید 138 میلیارد تومان اموال غیر منقول فروخته شده است که کار بسیار بزرگی است.

وی صرفه جویی انجام شده در سال 97 را 170 میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: با این مبلغ می شود پلی مانند پل بزرگ شهید سلیمانی را بسازیم.  


*بیشترین جذب اوراق مشارکت

نوروزی با بیان اینکه اوراق مشارکتی که شهرداری طی این 4 سال جذب کرد از سایر شهرهای ایران بیشتر بود، تاکید کرد: 2 هزار و 180 میلیارد تومان پول به شهر اصفهان آمد که اگر آن را به دو تقسیم کنیم به معنای ورود 1 هزار و 90 میلیارد تومان بودجه دولتی در این شرایط سخت به شهر است که کاری بسیار بزرگ محسوب می شود.

وی میزان وصول درآمد شهرداری طی 4 سال گذشته را 12 هزار و 700 میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: با همین درآمدها بوده که این تحولات اقتصادی بزرگ صورت گرفته و هر نقطه از شهر دستخوش تحول عمرانی شده است.

شهردار اصفهان ادامه داد: 1 هزار و 160 توافق آزادسازی داشته ایم که به معنای ایجاد زمینه مساعد برای توسعه و آبادانی شهر، تعریض خیایان ها و احداث میادین و ... است؛ همچنین 800 میلیارد تومان مطالبات شهرداری از دستگاه های اجرایی شناسایی شد که در جاهای دیگر قرار داشت.

وی با بیان اینکه مشارکت را در سرمایه گذاری این شهر تعمیم دادیم، اضافه کرد: یک هزار و 832 میلیارد سرمایه گذاری یا مشارکت مردمی در این دوره رقم خورد که سهم شهرداری در سال 96 ، 53 درصد بود که اکنون به 23 درصد رسیده است و به معنای این است که سهم بخش خصوصی را به 70 درصد رسانده و از سهم شهرداری کم کرده ایم که نشان دهنده مشارکت بیشتر مردم در سرمایه گذاری برای شهر است.

*رایزنی های هفتگی در پایتخت

نوروزی تاکید کرد: با وجود شرایط سخت، دوشنبه های هر هفته در تهران حضور پیدا می کنیم و در سفر همین هفته به تهران 30 دستگاه اتوبوس و 5 دستگاه خودروی ون خریداری کردیم تا معلولین و جانبازان بتوانند از آن استفاده کنند، با حضور در دیوان محاسبات نیز 430 میلیارد تومان اوراق مشارکت که سرنوشت نامعلومی داشت زنده شد و این ارتباطات با کسانی که در تهران و اصفهان هستند نتایج خوبی برای اصفهان داشته است.

وی ادامه داد: در همین جلسات به ما گفته شد که مردم باید در بودجه ریزی و تقسیم بوده ها مشارکت کنند به همین دلیل 200 میلیارد تومان بودجه با نظرات مردم و همکاری مدیران مناطق اختصاص یافته است تا گره های مردم باز شود و ما باید به گونه ای عمل کنیم که همه نظرات را ارزشمند بدانیم.

شهردار اصفهان گفت: معتمدین با شهرداری های مناطق برای رفاه بهتر شهروندان در مناطق همکاری بیشتری داشته باشند و از شهرداران مناطق نیز می خواهم که با معتمدین رابطه بیشتری داشته باشند تا با درک عمیق تر از مسائل، مدیریت بهتری داشته باشند. اگر هر فردی نیز بخواهد در انجام این اقدامات خلل ایجاد کند باید بداند این موضوعات به ضرر مردم است.

وی با اشاره به ساماندهی محور چهارباغ، تاکید کرد: پس از پایان کرونا که رفت و آمد به این خیابان اضافه می شود و گردشگران در این خیابان حضور پیدا می کنند، علاوه بر تحولی که صورت می گیرد اشتغالزایی، ایجاد محلی برای گفت و گو بین مردم و شهروندان مختلف رقم می خورد و این کارها انجام نمی شد اگر این ارتباطات با مردم و معتمدان محلی وجود نداشت. 

نوروزی ضمن تاکید بر لزوم انتقاد به مدیران شهرداری از جانب مردم، تصریح کرد: انتقاد سازنده در چارچوب ادب و اخلاق باعث افزایش دقت نظر مدیران شهری می شود چراکه راه هدایت مدیران و عمل صحیح، باز کردن در نقد برای همه مردم نسبت به همه مدیران در همه سطوح کشوری است.