اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۰ فروردين
تدابير شهرداري براي پيشگيري از شيوع احتمالي كرونا در اصفهان
دكتر قدرت اله نوروزي، شهردار اصفهان، براي پيشگيري از شيوع احتمالي بيماري كرونا و آمادگي فضاهاي عمومي شهر در اين زمينه، هفت دستور ويژه به معاونين و مديران شهرداري اصفهان ابلاغ كرد.

در متن اين دستور آمده است: اعضاي محترم شوراي معاونين؛ لازم است شهرداري اصفهان در وضعيت جديدي كه ممكن است، سلامت شهروندان را تهديد كند، با آمادگي دقيق و جدي اقدام نمايد. لازم است همه ما آماده شرايط باشيم تا بتوانيم با افزايش بهداشت فضاهاي عمومي، پيشگيري لازم را در اين زمينه براي افزايش ايمني شهروندان عزيز اصفهان صورت دهيم.

در اين زمينه با همفكري و استفاده از نظرات دكتر جوادي رئيس محترم كميسيون خدمات شهري و بهداشت شوراي اسلامي شهر كه از چهره هاي ارزشمند جامعه پزشكي اصفهان نيز هستند و همچنين دكتر آجداني مشاور اينجانب در حوزه بهداشت و سلامت، اقدامات برنامه ريزي شود. مواردي كه بنظر من در برآورد اوليه، پرداختن به آن مهم و ويژه است به اين شرح است كه لازم است كليه حوزه ها در اين زمينه و همچنين ساير اقدامات لازم بر اساس برنامه ريزي هاي بعدي اقدام نمايند.

1_معاونت حمل و نقل و ترافيك در اسرع وقت در خصوص اقدامات لازم براي ضدعفوني كردن اتوبوس ها و واگن هاي مترو تا حد ممكن برنامه ريزي نمايد.

2-معاونت فرهنگي در اسرع وقت براي فرهنگ سازي صحيح در اين ايام از جمله رعايت نظافت شخصي، رعايت اصول بهداشتي در زمان استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومي(مانند استفاده از ماسك) و پرهيز از استفاده در صورت داشتن علائم بيماري اقدام نمايد. طرح ها در اولين فرصت در اتوبوس ها و مترو نصب شود.

3_معاونت خدمات شهري با همفكري دكتر جوادي، در خصوص اقدامات لازم براي ضدعفوني كردن فضاهاي ويژه بهداشتي از جمله سرويس هاي بهداشتي سطح شهر و افزايش نظافت در آن، دقت در شارژ مرتب مواد شوينده و غيره اقدام نمايد.

4-با توجه به اهميت و ارزش سلامتي همه شهروندان از جمله پاكبانان، نيروهاي حمل زباله و پسماند، باغبانان، آتش نشانان و ساير نيروهاي شريف و خدوم خدمات شهري، نيروهاي كنترل و نظارت و همچنين رانندگان عزيز اتوبوسراني، تاكسي رانان، كاركنان بهره برداري مترو و غيره، دستورالعمل هاي جديد براي صيانت از اين عزيزان و پيشگيري از ابتلاي به ويروس و رعايت بهداشت كار صورت گيرد. الزامات لازم از جمله در صورت نياز و بر حسب شرايط "در اختيار قراردادن ماسك، دستكش مناسب" و ساير اقدامات لازم صورت گيرد.

5-معاونت برنامه ريزي و توسعه سرمايه انساني، دستورالعمل هاي جديد بهداشت محيط كاري در سطح شهرداري هاي مناطق، سازمان ها و كليه فضاهاي كاري را براي صيانت از كاركنان شهرداري و شهروندان عزيز كه ارباب رجوع شهرداري هستند تصويب و ابلاغ كند. اطلاعيه ها و طرح هاي گرافيكي در سطح فضاهاي اداري نصب شود. نصب دستگاه هاي ضدعفوني كننده دست در ورودي فضاهاي اداري بررسي و اقدام شود. اداره كل ارتباطات پيامك ها و ديگر محتواهاي توليدي آموزشي را به كاركنان شهرداري ارسال نمايد.

6-رسانه هاي شهرداري، به صورت ويژه آموزش هاي لازم را براي شهروندان عزيز ارائه دهند و در اين زمينه با تشكيل پرونده هاي تخصصي، فعال باشند. همچنين اين رسانه ها با ارتباط قوي و مستمر با ستادهاي فعال موضوع در شهرداري، اطلاع رساني هاي لازم را به شهروندان در چارچوب قوانين و مقررات و البته وظايف شهرداري صورت دهند. دقت لازم براي استفاده از منابع دقيق در خصوص موضوع لحاظ شود. تاكيد ويژه در اين زمينه بر  "آموزش" شهروندان براي پيشگيري و رعايت نكات بهداشتي باشد.

7-سازمان فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري اصفهان، دستورالعمل ها و آموزش هاي لازم را به مخاطبين فضاهاي فرهنگي، ورزشي و آموزشي در نظر بگيرد. در زمينه نظارت بر اين فضاها و رعايت موارد ابلاغي، نظارت به صورت مستمر و دقيق تر صورت گيرد. آموزش هاي لازم به شهرونداني كه از اين فضاها استفاده مي كنند، در اين خصوص برنامه ريزي و اجرا شود. همچنين از ظرفيت فرهنگسراها براي آموزش هاي لازم براي پيشگيري از وقوع بيماري با همكاري دستگاه هاي متولي صورت پذيرد.

 

قدرت اله نوروزي

شهردار اصفهان

تاریخ:
1398/12/06
تعداد بازدید:
113
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.