اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۰ فروردين
بحران كرونا را چگونه بايد مديريت كرد؟
يك پژوهشگر مستقل شهري گفت: ظرفيت‌سازي‌هاي قبل از وقوع بحران اهميت زيادي دارد زيرا شهرها به عنوان مراكز تمركز جمعيتي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي به صورت دوره‌اي با برخي از بحران‌ها از جمله شيوع بيماري درگير هستند.

سولماز حسينيون در گفت‌وگو با خبرنگار ايمنا اظهار كرد: يكي از اقدامات مديريت شهري كه قبل از وقوع، در حين بحران و پس از آن بايد مورد توجه قرار بگيرد و از جمله حقوق شهروندان است، تهيه اطلاعات و داده‌هاي صحيح و به اشتراك گذاشتن آن با شهروندان است زيرا حق آنها است كه واقعيت‌ها را درباره محل زندگي خود بدانند.

وي با بيان اينكه مديريت صحيح بحران جزئي از حقوق شهروندان است، افزود: بحران‌ها چند وجهي هستند، اما ما هميشه به سطحي‌ترين وجه وقوع يك بحران (آمار مرگ و مير و مبتلايان) توجه مي‌كنيم در حالي كه بحران‌ها ابعاد متنوع و زيادي دارند كه مدام در حال بر هم كنش هستند.

اين پژوهشگر شهري تاكيد كرد: شهرونداني كه ماليات و عوارض پرداخت مي‌كنند، حق دارند بدانند كه سرمايه‌هاي آنان در راستاي مديريت كامل و مسئولانه استفاده مي‌شود زيرا وقوع هر بحراني از جمله شيوع ويروس كرونا، تبعات مختلف اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي دارد.

نقش شهر تاب آور و هوشمند در مقابله با بيماري‌ها

حسينيون گفت: هرچقدر تعداد جمعيت آسيب پذير شهرها بيشتر باشد، ميزان خطر بالاتر است و مديريت شهري بايد از قبل خود را آماده و برنامه‌هاي مديريت بحران و تاب آوري را تهيه كند.

اين پژوهشگر شهري تاكيد كرد: يكي از دلايل موفقيت چين در كنترل شيوع اين بيماري، استفاده از امكانات و ظرفيت‌هاي هوشمندسازي شهر است، مديران شهرهاي ما از هوشمندسازي صحبت مي‌كنند، اما از ظرفيت‌هاي آن در زمان وقوع بحران استفاده نمي‌شود.

حسينيون تصريح كرد: بررسي پراكنش جغرافيايي بيماري در نقاط مختلف شهر و پايش مبادي ورودي از جمله ترمينال‌ها، فرودگاه‌ها، ايستگاه‌ها و مكان‌هايي كه در سطحي وسيع تبادل جمعيت مي‌شود، از جمله وظايف مديريت شهري است و بايد مستمر اطلاع رساني شود.

وي افزود: در زمان وقوع چنين حوادثي، از امكانات مديريت شهري بايد در راستاي كاهش خطر و كمك به مردم استفاده شود، چنانچه شهروندان احساس رهايي و تنهايي كنند، اعتماد عمومي و سرمايه اجتماعي كاهش پيدا مي‌كند.

اين پژوهشگر شهري عنوان كرد: پيشگيري و اقدامات مرتبط با آن بايد مداوم انجام شود به طور مثال كمبود ويتامين دي تأثير زيادي بر كاهش توان سيستم دفاعي بدن و افزايش احتمال ابتلا به ويروس كرونا دارد در حالي كه الگوهاي شهرهاي ما به نحوي شده كه فضاهاي باز طي سال‌ها به فروش رفته و با كاهش ظرفيت عرصه‌هاي عمومي از نظر كيفي و كمي امكان حضور مردم در فضاهاي باز كمتر شده است در حالي كه وجود شهروندان سالم‌تر، آمادگي شهرها براي مقابله را قبل و در زمان وقوع بحران (شيوع بيماري)، بيشتر مي‌كند.

حسينيون تاكيد كرد: يكي از مشكلات مديريت شهرهاي ما كه از ديدگاه تاب آوري نيز قابل بررسي است، فراموشي بحران بعد از اتمام آن است در حالي كه عده‌اي از متخصصان رشته‌هاي مختلف موظف هستند به ابعاد مختلف موضوع بپردازند تا نقاط آسيب پذير را شناسايي و براي بحران احتمالي بعدي رفع كنند.

شهروندان در اين شرايط چه بايد بكنند؟

وي تصريح كرد: شهروندان وظيفه حمايت كننده و مراقبت كننده دارند. پزشكان، پرستاران، كادر درماني بيمارستان‌ها و خانواده‌هاي آنان در اين شرايط تحت فشار شديد هستند و وظيفه همه شهروندان است كه آنان را حمايت كنند.

اين پژوهشگر شهري افزود: رعايت آداب اجتماعي و نكات بهداشتي در هر زمان و بخصوص در زمان شيوع بيماري اهميت دارد، كلمه شهروندي به معناي رعايت برخي آداب و قوانين است در حالي كه عده‌اي هنوز آداب زندگي در شهر و اجتماعات بزرگ را نمي‌دانند.

تاریخ:
1398/12/08
تعداد بازدید:
64
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.