اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ سه شنبه ۱۹ آذر
جاري شدن آب در مادي شايج پس از حدود 20 سال
.

مدير طرح ساماندهي ناژوان از جاري شدن آب در مادي شايج پس از حدود 20 سال خبر داد و گفت: مادي شايج يكي از مادي‌هاي منطقه ناژوان و منشعب از مادي جلفا به طول تقريبي پنج هزار و 200 متر از محله قائميه تا خيابان باغ فردوس است.

سيدرسول هاشميان در گفت و گو با خبرنگار ايمنا اظهار كرد: مادي شايج به همت مديريت طرح ساماندهي ناژوان و با همكاري سازمان آب منطقه‌اي و كشاورزان منطقه پس از حدود 20 سال از نعمت جاري شدن آب بهره‌مند شد.

وي افزود: زاينده رود و مادي‌هاي اصفهان از ديرباز نقش بسيار مهمي در كشاورزي و آبياري باغات اصفهان داشته‌اند كه مهمترين اثر مادي‌ها ايجاد فضاي سبز پايدار و شكل‌گيري باغات متعدد درحاشيه آنها است.

مدير طرح ساماندهي ناژوان با بيان اينكه حدود 52 كيلومتر از سر منشأ اين شريان‌هاي زندگي اصفهان در منطقه ناژوان قرار دارد، افزود: در حال حاضر طول تمام مادي‌هاي ناژوان لوله‌گذاري شده كه مقدار طول لوله‌كشي شده در چهار سال اخير حدود 42 هزار متر بوده است.

وي تصريح كرد: در حالي كه ناژوان بيش از 1200 هكتار وسعت دارد و 17 كيلومتر از حاشيه رودخانه زاينده رود را شامل مي‌شود، بيشتر شهروندان هنگام مراجعه به ناژوان، تنها مراكز گردشگري حدفاصل پل وحيد تا انتهاي باغ پرندگان را مي‌شناسند.

هاشميان با بيان اينكه حدود 600 هزار اصله درخت در منطقه ناژوان وجود دارد كه در سال‌هاي گذشته به دليل شرايط خشكسالي و كم آبي تعدادي از آن‌ها از بين رفته يا دچار آسيب شده است، گفت: تعداد 200 هزار اصله درخت ناژوان در اختيار شهرداري اصفهان و مابقي درختان باغات كشاورزي و اراضي شخصي است، اما شهرداري اصفهان در صدد حفظ كل فضاي سبز و درختان اين منطقه است.

وي با بيان اينكه نگاه‌ها به ناژوان بيشتر از جنبه گردشگري و تفرجگاهي است در حالي كه نگاه شهرداري به ناژوان يك نگاه هويتي است، تاكيد كرد: نبايد به ناژوان به عنوان «پارك» يا «فضاي سبز» نگاه كنيم، زيرا هويتي است كه در تاريخ شهر اصفهان وجود داشته و ما بايد براي حفظ اين هويت تلاش كنيم.

 
تاریخ:
1398/06/20
تعداد بازدید:
111
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.