اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۰ خرداد
بركت ؛
ارتقا سرانه‌هاي خدماتي شهرك شهيد كشوري با كمك بخش خصوصي/ سالن اجلاس براي شهر درآمدزا است
شهرك شهيد كشوري در شرق اصفهان واقع شده؛ احداث اين مجموعه كه 130 هكتار از اراضي مجتمع آبشار را در بر مي‌گيرد با هدف ساخت بيش از 11000واحد مسكوني در هفت فاز اجرايي در سال 1379 كليد خورد؛ اما با گذشت نزديك به 18 سال از ساخت آن، هنوز ساكنان منطقه از نبود سرانه‌هاي خدماتي گلايه دارند.
 
نبود سرانه‌هاي خدماتي از جمله بازار روز، فضاي سبز و بوستان شهري، امكانات ورزشي و درماني از يك سو و ايمني ساختمان‌ها از سويي ديگر از جمله مشكلات شهرك شهيد كشوري است كه نارضايتي ساكنان اين شهرك را به دنبال داشته است، اما مدير منطقه شش شهرداري اصفهان از ورود شهرداري براي رفع مشكلات اين شهرك خبر مي‌دهد و مي‌گويد: متولي اصلي پروژه 130هكتاري شهيد كشوري، شركت عمران آبشار اسپادانا ارتش است، اما با توجه به درخواست هاي مردمي شهرداري طي چهار ماه گذشته تعاملات خوبي برقرار كرده تا با ورود بخش خصوصي يك مجموعه ورزشي به وسعت 18 هزار مترمربع و مجموعه بهداشتي درماني در اين شهرك احداث كند.

شهرداري منطقه 6 اصفهان در ضلع شمالي شهر واقع شده، محدوده مرزي و جغرافيايي اين منطقه از شمال به پل سي و سه پل در مسير زاينده رود تا پل بزرگمهر، از غرب به پل راه آهن در مسير بزرگراه شهيد دستجردي، از شرق به پل بزرگمهر در مسير رودخانه و از جنوب به پل شهيد بالايي منتهي مي‌شود؛ پروژه‌هاي مهم و شاخصي از جمله سالن اجلاس، طرح بازآفريني محله همت آباد و سالن اجتماعات گلستان شهدا در اين منطقه در دست اجرا است.

براي بررسي وضعيت پيشرفت پروژه‌هاي شاخص شهر و چالش‌هايي كه منطقه با آن مواجه است، با محمدرضا بركت، مدير منطقه 6 شهرداري اصفهان به گفت و گو نشستيم؛

براي ارتقا كيفيت زندگي در شهرك شهيد كشوري چه برنامه‌اي دارد؟

 متولي اصلي پروژه 130هكتاري شهيد كشوري، شركت عمران آبشار اسپادانا ارتش است، در گذشته و در ابتداي ساخت اين مجموع، شهرداري بايد به نوعي ورود پيدا مي‌كرد، اما اين مهم اتفاق نيفتاده است، البته طي چند ماه اخير سعي كرديم به اين شهرك ورود پيدا و ساختمان‌ها را از لحاظ ايمني بررسي كنيم؛ در حال حاضر تمامي ساختمان‌هاي ساخته شده در اين شهرك بايد جهت گرفتن پايان كار با مدارك مربوط به آتش نشاني اقدام كنند، زيرا ساختمان‌ها بايد استانداردهاي شهري را رعايت كنند و در صورت مغايرت آن موارد اصلاح شود.

در راستاي توسعه فضاي سبز شهرك شهيد كشوري، پارك جنگلي روح الامين با وسعت هشت هزار مترمربع به ارزش يك ميليارد و 500 ميليون تومان در دست احداث است كه تا پايان ماه آينده به مرحله بهره برداري مي رسد.

مباحث 130 هكتاري شهيد كشوري را شوراي عالي شهرسازي و معماري به مسكن و شهرسازي ابلاغ كرده است، زيرا سرانه‌هاي خدماتي مجموعه شهيد كشوري بايد به نحوي تامين شود، زيرا انصافا خدمات كمي ارائه شده شايد به نوعي هنوز اين شهرك يك درمانگاه يا سالن و زمين ورزشي ندارد كه در مدت اين چهار ماه تعاملات خوبي انديشيده شد تا با ورود بخش خصوصي يك مجموعه ورزشي به وسعت 18 هزار مترمربع و مجموعه بهداشتي درماني در اين شهرك احداث شود.

باتوجه به درخواست هاي شهروندان مبني بر احداث فروشگاه هاي كوثر و نابساماني‌هاي بازارهاي موقت در شهرك شهيد كشوري چه برنامه‌اي انديشيده شده است؟

سازمان ميادين و مشاغل در حال ساخت بازار كوثر است كه تا سال آينده به مرحله بهره برداري مي رسد؛ قطعا بازارهاي روز تا زماني كه فروشگاه ‌ها احداث شود، ساماندهي خواهد شد.

در مدت 130 روز  فعاليت در منطقه شش با چه چالش هايي مواجه بوديد و در صدد انجام چه اقداماتي در منطقه هستيد تا تغييرات براي مردم ملموس شود؟

منطقه شش بيشترين بودجه را در بين مناطق 15 گانه شهر اصفهان دارد؛ اين منطقه بافتي جامع دارد، زيرا همه نوع بافتي را در خود جاي داده است كه همين موضوع بر اهميت اين منطقه مي افزايد. شهردار اصفهان چند ماموريت مهم را در اين منطقه به من محول كرد كه مهم‌ترين آن  به اتمام رساندن پروژه  ملي سالن همايش‌هاي بين المللي اصفهان است كه تاكنون 68 درصد پيشرفت فيزيكي و 54 درصد پيشرفت ريالي داشته است؛ تقريبا تمامي مبالغ ريالي به در صد پيشرفت فيزيكي نزديك شده و دستمزد پيمانكاران در پروژه سالن همايش به روز پرداخت مي شود تا كنون كل مبلغي كه در اين چند سال در اين پروژه هزينه شده حدود270 ميليار تومان است و مبلغي كه ظرف اين چند ماهه هزينه شده بالغ بر 40 ميليارد تومان بوده است.

 

 مساحت كل پروژه چند هكتار است؟

مساحت كل پروژه 71.5 هكتار است كه  85 هزار مترمربع آن را سالن اصلي اجلاس و سالن‌هاي جنبي تشكيل داده است، 31 هكتار از وسعت اين پروژه نيز به فضاي سبز اختصاص داده شده است كه طي يك ماه گذشته كاشت درختان آغاز شده است.

 حدود 265 هزار متربع از فضاي پروژه به هتل پنج ستاره و 65 هزار متر مربع آن به واحد هاي تجاري اختصاص پيدا كرده است؛ البته اين بخش ها به سرمايه گذار بخش خصوصي واگذار شده بود كه متاسفانه در گذشته با مشكلاتي كه پيش امده بود متوقف شد، اما در حال حاضر به دنبال رايزني هايي كه انجام شده درصدديم به طور مجدد اين بخش را به سرمايه گذار واگذار كنيم.

برآورد ما بر اين است كه براي تكميل پروژه مركز همايش هاي بين المللي به 500 ميليارد تومان اعتبار ديگر نياز است، البته اين مبلغ جداي از اعتبار هتل است؛ در اين ارتباط دو جلسه هم انديشي با سرمايه گذاران بخش خصوصي در منطقه شش برگزار شده تا روند اجراي طرح تسريع شود، اميدواريم با حمايت شهردار اصفهان و شوراي شهر بخش بزرگي از پروژه تا پايان سال به بهره برداري برسد.

به نظر شما پروژه سالن اجلاس تا چه ميزان مي‌تواند به ظرفيت هاي اصفهان اضافه كند؟

برآورد ما بر اين است كه اين پروژه مي تواند بسيار در شهر موثر باشد، زيرا به نوعي مي تواند براي شهر اصفهان و شهرهاي ديگر درآمد زايي داشته باشد، البته بايد اين طرح به بهره بردار واگذار شود تا بتواند به درستي از آن استفاده كرد؛ در حال حاضر در مركز پژوهش هاي  شوراي شهر نيز اين موضوع مطرح است كه همزمان با اتمام پروژه، بهره برداران نيز مشخص شوند؛ سالن‌هاي جنبي پروژه در حال ساخت در اين پروژه مي‌تواند در شهر موثر باشد، زيرا در حال حاضر سالني كه در شان مردم شهيد پرور اصفهان باشد، وجود ندارد؛ با استفاده از اين پتاسيل مي‌توان ظرفيت گردشگري در اصفهان را افزايش داد.

نوسانات نرخ ارز در اين پروژه چگونه كنترل مي‌شود؟

قراردادهايي كه براي ساخت اين پروژه بسته شده همه بر پايه قيمت‌هاي قبلي ارز بود، اما هنوز سازمان بودجه اعلام بودجه جديد نكرده و جا دارد از تمامي پيمانكاران سالن اجلاس تشكر كنم كه با وجود تمامي مشكلات، كار را تعطيل  نكردند.

از ديگر پروژه هاي اين منطقه بگوييد؟

پروژه هاي منطقه شش به دو دسته تقسيم مي شود؛ بخش از پروژه هاي آماده بهره برداري است مانند دور برگردان سردار شهيد بالايي (اشكاوند) كه حدود 14 ميليارد تومان براي فاز دوم آن هزينه شده است؛ احداث پارك تفرحي آبشار سوم  يا همان پرديس هنر به وسعت 80 هزار مترمربع  كه به جد به دنبال اتمام آن هستيم و در حال حاضر 90 درصد آن به اتمام رسيده است، البته قرار بود طرح را تا پايان شهريورماه تكميل كنيم، اما با مشكلات افزايش نرخ ارز و تهيه مواد اوليه تكميل پروژه به تعويق افتاد كه اميدواريم تا پايان اين ماه و اوايل ماه آينده افتتاح شود؛ براي اجراي اين پروژه تاكنون بالغ بر 30 ميليارد تومان هزينه شده است.

پياده‌رو سازي خيابان شهيد كليني و كوي برق (اميني) هركدام به وسعت هشت هزار و550مترمربع به اتمام رسيده و پياده رو سازي ضلع شمالي كوي امام و خيابان آزادي نيز در مرحله انتخاب پيمانكار است.

 

براي رفع مشكلات كم آبي و آبياري فضاي سبز چه تمهيداتي انديشيده شد؟

يكي از مشكلات مهم منطقه شش، كم آبي است، حدود 32 حلقه چاه داشتيم كه حدود 28حلقه آن به طور كلي خشك شد، اما با كمك خدمات شهري توانستيم فضاي سبز منطقه را حفظ كنيم؛ يكي از پروژه هايي كه براي در راستاي آبياري فضاي سبز در دستور كار قرار گرفت، احداث خط آب از سپاهان شهر تا ميدان شهيد قوچاني به طول

17كيلومتر  با هزينه 3.5 ميليارد تومان بود كه توانستيم پساب را براي آبياري فضاي سبز انتقال دهيم.

از ديگر پروژه هاي عمراني اين منطقه ساماندهي مسير اتوبوس تندرو و روكش آسفالت و روشنايي ميدان آزادي است؛ روشنايي تونل اتوبان همت در مرحله انتخاب پيمانكار است، محوطه سازي و ساماندهي مجموعه مسكوني زيتون 75 درصد پيشرفت داشته است .

از پروژه‌هاي بزرگي كه درصدد شروع آن هستيم احداث پارك‌سوار اتوبوس‌هاي شهري صفه است كه در بودجه لحاظ نشده، اما به صلاح ديد آقاي شهردار و جلسات معاونت حمل و نقل قرار بر اين شد كه اين پارك سوار احداث شود، زيرا بايد پيك استفاده مسافر از مترو را افزايش دهيم، در اين راستا تمامي اتوبوس ها بايد در ايستگاه صفه متوقف شوند و مسافران از آنجا براي سفر به داخل شهر از مترو استفاده كنند، در اين صورت كاهش ترافيك شهر را نيز به دنبال خواهد شد.

يكي ديگر از پروژه‌هاي اين منطقه احداث فرهنگسازي حضرت قائم است كه از پروژه هاي سال پيش بوده، اما به دليل مشكلات تعيين كاربري متوقف شده بود، اما در جلسات شوراي سياست‌گذاري به جمع بندي رسيديم و اين طرح را به زودي آغاز مي كنيم.

پروژه گلستان شهدا به چه نتيجه اي رسيد و آيا بقيه ارگان‌هاي دخيل در اين پروژه سهم خود را پرداخت كرده‌اند؟

يكي ديگر از پروژه‌هاي مهم منطقه شش كه در فضاي مجازي هم بازتاب داشت، پروژه احداث  سالن گلستان شهدا بود اين پروژه به صورت مشاركتي بين شهرداري و استانداري و بنياد شهيد كليد خورد، بنابراين  مقرر شد كه هر كس سهم خود در اين راستا را پرداخت كند، بنياد شهيد مقداري از سهم خود را پرداخت كرده است يعني در واقع  قرارگاه خاتم انبيا ساخت اسكلت فلزي را بر عهده گرفته، اما استانداري بايد سهم يك سوم خود را  را پرداخت مي‌كرد كه اين مهم هنوز پرداخت نشده است؛ شهرداري منطقه شش هم بيشتر از سهم خود را پرداخت كرده است، اما با دستور شهردار اصفهان قرار شد پروژه را به مرحله نازك كاري برسانيم. تاكنون هفت ميليارد تومان براي تملك و شش ميليارد تومان براي اجراي اين پروژه هزينه شده است، حدود 11 پلاك ديگر بايد در مسير اين پروژه  آزادسازي شود كه بالغ بر 14 ميليارد تومان هزينه آن است و حدود پنج ميليارد و 600 ميليون تومان نيز براي نازك كاري آن نياز است.

پروژه بازآفريني محله همت آباد و نوسازي محله هاي فرسوده به كجا رسيد؟

منطقه 6 يكي از مناطق برخوردار اصفهان به حساب مي آيد، اما محله فرسوده همت آباد در دل اين منطقه قرار دارد در اين راستا پروژه اي براي بازآفريني اين محله در دستور كار قرار گرفته است كه حدود 18 هزارمتر آماده شده و در اختيار مسكن شهرسازي قرار گرفته و به زودي دو بلوك آن شروع به كار مي‌كنند. قسمتي از اين محله نيز از سوي شركت تعاوني همت آباد در حال ساخت است كه تملك هاي آن انجام شده است، شهرداري درصدد است مابقي زمين هاي محله را تملك كند و طرح تجميع را اجرايي نمايد، اميدواريم ظرف چندسال آينده تحولي أساسي در اين محله صورت گيرد.

شهرداري براي پروانه ساخت در آن منطقه تخفيفي قائل مي شود؟

تخفيف پروانه ساختماني در بافت فرسوده در طرح هاي تشويقي وجود دارد و ما اماده همكاري با شهروندان براي احيا بافت فرسوده هستيم.

تاریخ:
1397/07/18
تعداد بازدید:
74
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.