اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ يکشنبه ۵ خرداد
پيش‌بيني افزايش 50 درصدي آمار مسافران نوروزي اصفهان
نوروزي در برنامه راديويي صداي شهر اعلام كرد:

شهردار اصفهان پيش بيني كرد: آمار ورود مسافران در نوروز امسال نسبت به سال گذشته 50 درصد افزايش يابد.

  قدرت الله نوروزي صبح امروز- پنج‌شنبه 23 اسفندماه 97- در برنامه راديويي «شهر پرسشگر- شهردار پاسخگو» اظهاركرد:  با فعاليت‌هاي گسترده شهرداري در روزهاي پاياني سال، شهر آماده استقبال و پذيرايي از مسافران نوروزي شده است.

وي با بيان اينكه امسال همزمان با آغاز سال نو، آب در بستر زاينده رود جاري مي‌شود، ادامه داد: تجربه چند روز جاري شدن آب در زاينده رود طي ماه گذشته نشان داد كه گردشگران و مسافران از سفر به اصفهان استقبال كردند، شور و نشاط خاصي در اصفهان ايجاد شد و رفت و آمدها افزايش پيدا كرد، از اين رو پيش‌بيني ميكنيم نوروز امسال با بازگشايي زاينده رود حجم زيادي از گردشگران را پذيرا باشيم.

شهردار اصفهان با بيان اينكه نوروز امسال فضاي شهر بسيار متفاوت خواهد بود، افزود: در حال حاضر اقدامات خوبي از سوي سازمان زيباسازي شهرداري انجام شده و تا چند روز آينده المان‌هاي نوري بسيار زيبايي در شهر رونمايي خواهد شد؛ اين المان‌ها در شب خودنمايي كرده و روزها نيز به زيبايي خود را نشان خواهد داد.

 نوروزي پيش بيني كرد: آمار ورود مسافران در نوروز امسال نسبت به سال گذشته 50 درصد افزايش يابد؛ در اين راستا خوشبختانه شهرداري اصفهان نيز آمادگي لازم را دارد، البته مردم بايد همكاري كنند تا نوروز خوبي را رقم بزنيم.

آماده باش 24 ايستگاه آتش نشاني در چهارشنبه پايان سال

وي با اشاره به چهارشنبه پايان سال گفت: با توجه به اينكه امسال فاصله بين چهارشنبه سوري و نوروز نزديك است، توصيه مي‌كنم خانوادهها و جوانان مراقب باشند كه با رفتارهاي مخاطره آميز ايام نوروز خود را تلخ نكنند.

شهردار اصفهان با تاكيد بر اينكه آماده ارايه خدمات به شهروندان هستيم، اظهاركرد: سازمان آتش نشاني در 24 ايستگاه به حالت آماده‌باش درآمده و با تمام امكانات در خدمت شهروندان خواهد بود، همچنين گشت‌هاي موتوري در نقاط پر تردد شهر فعال و در 25 نقطه مركزي شهر، خودروهاي امدادي مستقر خواهند بود؛ امكانات لازم براي بهتر برگزار شدن شب چهارشنبه سوري ايجاد شده، اما جوانان بايد مراقب باشند تا وقوع حادثه تلخ باعث بر هم خوردن زيبايي‌ها نشود.

مترو در نوروز تا ساعت 21 فعال است

نوروزي با بيان اينكه امسال براي نخستين بار در ايام نوروز مترو در اختيار شهروندان قرار مي‌گيرد، تصريح كرد: آمارها نشان مي دهد تعداد مسافران مترو به 90 هزار نفر رسيده و بي‌شك به 100 هزار نفر افزايش پيدا خواهد كرد؛ هر شهروند يا مسافري كه از مترو استفاده كند، به سمت شهر پاك، كاهش ترافيك و افزايش امنيت حركت كرده است.

وي از تمام كساني كه از مترو استفاده مي‌كنند، تشكر كرده و از  شهرونداني كه در مسير مترو تردد دارند، در خواست كرد: به جاي استفاده از خودرو، سفرهاي درون شهري خود را با استفاده از مترو انجام دهند.

شهردار اصفهان با اشاره به ساعات فعاليت مترو گفت: ساعات كار مترو در حال حاضر از 6:30 تا 21:30، روزهاي تعطيل قبل از عيد (دو جمعه و 29 اسفند 97) از 8:30 تا 21:30 و در ايام نوروز از ساعت 10 صبح تا 21 شب خواهد بود.

نوروزي تاكيد كرد: سرفاصله زماني مترو با افزايش رامها و 10 واگن به 11 دقيقه رسيده است، البته در ايام نوروز سرفاصله زماني حركت مترو 20 دقيقه خواهد بود كه اميدوارم اين تدابير انديشيده شده تسهيلات خوبي را براي مردم فراهم آورد.

وي ادامه داد: اگر مردم بتوانند در ايام تعطيلات نيز از مترو استفاده كنند، مسافران كمتر دچار ترافيك شده و خاطرات خوبي از شهر و مهمان‌نوازي اصفهاني‌ها خواهند داشت.

شهردار اصفهان با بيان اينكه چهارباغ از بهترين مكان‌هايي است كه علاوه بر شهروندان اصفهاني، گردشگران نيز براي ديدن آن علاقه دارند، گفت: هماهنگي و تعامل با دستگاه‌هاي مختلف از جمله ميراث فرهنگي براي اجراي برنامه‌هاي متنوع در چهارباغ انجام شد؛ همچنين به جاي درختاني كه سال‌هاي قبل براي ساخت مسير مترو قطع شده بود، درختان چنار 20 ساله كاشته شد و گلها و فضاي سبز آن آماده شده است.

بهترين نوروز در چهارباغ

نوروزي با تاكيد بر اينكه پياده راه چهارباغ آماده خدمت رساني به شهروندان و گردشگران است و نوروز امسال در چهارباغ يكي از بهترين نوروزها رقم خواهد خورد، افزود: با توجه به اينكه اين روزها مردم به شدت مشغول رفت و آمد در چهارباغ و خريد نوروزي هستند، عمليات عمراني محور مياني چهارباغ بعد از ايام نوروز آغاز خواهد شد.

وي با اشاره به فعاليت بازارهاي روز كوثر خاطرنشان كرد: شهرداري اصفهان تسهيلات لازم را براي خريد شهروندان ايجاد كرده است، به طوري كه از 24 اسفندماه سال جاري در 14 فروشگاه كوثر، توزيع ميوه نوروزي از جمله سيب و پرتقال با همكاري اتحاديه تعاوني روستايي انجام خواهد شد.

شهردار اصفهان با بيان اينكه روز گذشته بازار گل وگياه همدانيان با سبك جديد و تغييرات خوبي بازگشايي شد، تصريح كرد: در اين بازار تفرجگاه بسيار خوب مهيا شده و شهروندان مي‌توانند گل و ماهي نوروز خود را از 160 غرفه اين بازار تهيه كنند؛ بازار گل و گياه همدانيان سال آينده به باغ تندرستي در مجاورت آرامستان باغ رضوان انتقال داده خواهد شد.

نوروزي خاطرنشان كرد: امسال براي ميهمانان نوروزي و مردم اصفهان 70 برنامه در 1000 رويداد بزرگ و كوچك فرهنگي، تفريحي و اجتماعي در شهر اصفهان برگزار مي‌شود كه از مردم دعوت مي‌ شود از اين برنامهها استفاده كنند.

وي با بيان اينكه امكانات تفريحي بسيار خوبي از جمله شهر روياها، ناژوان و صفه در شهر اصفهان ايجاد شده كه آماده پذيرايي از مسافران است، تصريح كرد: با بازگشايي آب در رودخانه زاينده رود در طول مسيرهاي حاشيه زاينده رود برنامه‌هاي خوبي اجرا خواهد شد.

شهردار اصفهان با اشاره به پروژه پرديس هنر، گفت: نوروز امسال برنامه‌هاي متنوعي در پرديس هنر برگزار مي‌شود، در اين پروژه بزرگترين سالن آمفي تئاتر روباز با 3200 صندلي در كنار زاينده رود و در محيطي امن، آرام و زيبا براي استفاده شهروندان و مسافران مهيا شده كه اميدوارم با وجود اين امكانات نوروز خوبي را در پيش رو داشته باشيم و در دفتر خاطرات همه مردم ايران از اصفهان نكاتي يادداشت شود.

شهردار اصفهان با اشاره به طرح‌ها و تمهيدات ترافيكي نوروز، گفت: براي حمل و نقل عمومي اتوبوس، مترو و تاكسي برنامه‌ريزي شده و براي تامين پاركينگ‌هاي لازم تدابير خوبي انديشيده شده است در اين راستا جنب پايانه كاوه انبار شهرداري به مساحت 15 هزار متر و محوطه اي در خيابان كاخ غربي براي پارك خودروها در نظر گرفته شده است؛ همچنين در اين ايام از فضاي مدارس و محوطه‌هاي باز فضاهاي دستگاه‌هاي اداري براي پارك خودروها استفاده خواهيم كرد؛ البته اين برنامه‌ريزي‌ها در ستاد نوروزي كه نمايندگاني از ادارات مختلف در آن حضور دارند، انجام و سازماندهي هاي خوبي صورت گرفته است.

نوروزي اظهار اميدواري كرد: در شهر مشكلي براي پارك خودروها در نوروز  98 نداشته باشيم.

وي با بيان اينكه حوزه حمل و نقل برنامه‌ريزي‌هاي خوبي انجام داده و جلسات متعدد با همكاري پليس راهور برگزار كرده تا مشكلات ترافيكي كمتري در شهر داشته باشيم، گفت: از شهروندان انتظار مي‌رود همكاري خود با شهرداري را در اين روزها افزايش دهند و در بخش پسماندها و خانه تكاني‌ها همكاري كنند تا  شهر براي زيست‌پذيري و رفاه بيشتر مهيا و شادي و شادماني در نوروز افزايش يابد.

سرعت آزادسازي خيابان گلزار در سال آينده

شهردار اصفهان در پاسخ به گلايه يكي از شهروندان مبني بر ترافيك سنگين در خيابان گلزار شمالي حدفاصل چشمه باقرخان و احمدآباد، تصريح كرد: تعريض خيابان گلزار در دستور كار قرار دارد، البته آزادسازي اين خيابان به صورت تدريجي انجام خواهد شد؛ آزادسازي اين خيابان از سال‌ها قبل در دست اقدام بوده و در سال جاري نيز دو پلاك در اين خيابان آزادسازي شده است.

نوروزي دليل تاخير در اجراي اين پروژه را تمركز شهرداري اصفهان بر اتمام پروژه هاي بر زمين مانده دوره قبل از جمله پروژه ميدان امام علي(ع) و خيابان آقانورالله نجفي عنوان كرد و افزود: سال آينده بر روي پروژه تعريض خيابان گلزار متمركز شده و آزادسازي را با سرعت بيشتري انجام خواهيم داد.

وي در خصوص تبديل خانه‌هاي قديمي خيابان عبدالرزاق به انبار كالا و ترافيك ايجاد شده توسط خودروهاي حمل بار كه مورد سؤال يكي از شهروندان بود، گفت: ما به دنبال ساماندهي هستيم، در اين خيابان بر اساس «طرح گستره بازار» كاربري‌ها طبق طرح تفصيلي تعريف شده و اين امكان را به افراد ساكن در آن خيابان داده تا از منازل مسكوني براي انبار يا تجاري استفاده كنند كه به نظر مي رسد اصل اين تصميم درست نبوده و كار را براي همه دشوار كرده است، البته بايد براي آن دسته كه بدون مجوز منازل خود را به انبار يا تجاري تبديل كرده‌اند، تعيين تكليف انجام شود.

شهردار اصفهان در خصوص پمپ گاز در مجاورت پايانه مسافربري جي، گفت: در ابتداي بارگذاري در خيابان همدانيان پايانه، پمپ گاز، بازار كوثر و بازار گل وگياه جانمايي شد، اما به مرور شواهد نشان داده شده كه اين كار مي‌تواند بار ترافيكي شديدي ايجاد كند به طوري كه امروزه با مشكلات زياد ترافيكي در اين محدوده مواجه هستيم؛ به طور حتم اگر سياست گذاري‌ها دقيق‌تر انجام شده بود، امروز با اين حجم ترافيك در خيابان همدانيان مواجه نبوديم.

نوروزي با بيان اينكه در طرح تفصيلي، طرح پمپ گاز پيش‌بيني شده و براي بارگذاري‌هاي اين‌چنيني شركت نفت به سرمايه گذار مجوز لازم را ارايه كرده است، افزود: بايد براي راه اندازي امكاناتي همچون پمپ گاز يا پايانه مسافربري در اين خيابان، بايد آينده نگري انجام مي‌شد.

وي در خصوص شرايط نابسامان اراضي جي شير، گفت: روستاهاي ناپيوسته و اراضي كشاورزي در منطقه جي شير واقع در محدوده مناطق چهار و 15 شهرداري اصفهان است كه از خيابان مشتاق تا تقاطع دكتر اسحاقي در منطقه چهار و خيابان معراج در منطقه 15 قرار دارد.

شهردار اصفهان گفت: در حريم‌ها وظيفه شهرداري اصفهان حفاظت و نگهداري است و امكان انجام اقدامات توسعه‌اي وجود دارد، از اين رو در صدد هستيم تا از ساخت و سازهاي خلاف جلوگيري كنيم.

نوروزي ادامه داد: سال گذشته در شوراي عالي شهرسازي سند پهنه بندي اراضي اصفهان تصويب شد و در حال حاضر در اين نقاط از جمله جي‌شير امكان ساماندهي وجود دارد، كاربري آنها تعريف شده و مالكان زمين‌هاي اين نقطه از شهر مي‌توانند به مراجع ذيربط مراجعه و استعلامات لازم را بگيرند و بر اساس سند پهنه بندي اقدام كنند.

نوروزي با بيان اينكه 6500 هكتار حريم شهري در منطقه چهار شهرداري اصفهان قرار دارد، اظهاركرد: شهرداري در حريم، امكان صدور مجوز ساخت و ساز را ندارد و تنها بر اساس طرح تفصيلي در محدوده شهري اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

تاریخ:
1397/12/23
تعداد بازدید:
70
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.