اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۷ تير
نوروزي: براي احياي بخش مياني چهارباغ عجولانه عمل نمي‌كنيم/ايجاد دهكده‌هاي آي‌تي در اصفهان
.

شهردار اصفهان گفت: اعلام كرديم بخش مياني چهارباغ تا نوروز 98 افتتاح مي‌شود، اما به لحاظ حساسيت موضوع عجله نمي‌كنيم.

قدرت الله نوروزي صبح امروز (دوشنبه) در برنامه تلويزيوني «از فراز الوند» كه از شبكه دو سيماي جمهوري اسلامي ايران پخش شد، اظهاركرد: اصفهان شهري جهاني است، از اين رو مردم دنيا در خصوص عملكرد مديران شهر اصفهان قضاوت خواهند كرد.

وي با تاكيد بر اينكه اصفهان برندي شهري- فرهنگي و شهري قابل مقايسه با شهرهاي بزرگ دنيا است، افزود: بايد در تمام امور شهري به گونه‌اي عمل شود كه دستاوردهاي اين جهان شهر نه تنها براي مردم اصفهان بلكه براي مردم ايران و جهانيان مثمرثمر باشد.

شهردار اصفهان تصريح كرد: نخستين اولويت مديريت شهري كنوني رونق گردشگري است و بر اين اساس همواره تلاش شده اصفهان به عنوان مركز گردشگري ايران معرفي شود و علاوه بر اين با شهرهاي خواهر خوانده‌ نيز ارتباط برقرار كرده‌ايم. در چهارباغ نيز اقدامات مطلوبي براي تبديل شدن اين پياده راه به يك گذر فرهنگي انجام شده است.

تغيير فضاي فرهنگي شهر در نوروز 97

وي با بيان اينكه نوروز امسال افرادي كه از اصفهان ديدن كردند، اذعان داشتند كه فضاي فرهنگي شهر تغيير كرده، گفت: ارديبهشت امسال برنامه‌هاي بسيار خوبي در اصفهان اجرا شد، همچنين در آذرماه سال جاري به مناسبت روز بزرگداشت اصفهان، ميزبان ميهمانان داخلي و خارجي بسياري هستيم.

شهردار اصفهان در پاسخ به سوالي در خصوص اقدامات مديريت شهري براي مقاوم سازي منازل و زيرساخت‌هاي در مواجه با حوادثي نظير زلزله، اظهاركرد: شايد اصفهان در معرض خطر گسل‌ها نباشد، اما خطر از دو جهت ديگر اصفهان را تهديد مي‌كند، يكي بافت‌هاي فرسوده و ديگري فرونشست زمين است.

خطر فرونشست كمتر از زلزله نيست

نوروزي با بيان اينكه اصفهان شهري داراي مادي‌هاي متعدد است كه اگر در رودخانه آب جاري نباشد، در اين مادي‌ها گردش آب را نخواهيم داشت، در نتيجه با خالي شدن سفرهاي زيرزميني احتمال فرونشست زمين وجود دارد، افزود: با توجه به اينكه اصفهان داراي ميراث متعدد است، اگر فرونشست براي ساختمان‌هاي تاريخي به عنوان ميراث اصفهان رخ دهد، خطر آن كمتر از زلزله نيست.

وي ادامه داد: دو هزار و 100 هكتار از شهر اصفهان بافت فرسوده روستايي، مياني و تاريخي است كه تقريباً بيش از 500 هكتار آن بافت فرسوده تاريخي است و ناگزير به ترميم و اصلاح آن هستيم.

شهردار اصفهان با بيان اينكه بافت‌هاي تاريخي، ميراث اصلي شهر اصفهان است و نمي‌توان آنها را تخريب و سپس نوسازي كرد، تصريح كرد: بيش از 1500 هكتار بافت روستايي و مياني در برخي مناطق اصفهان به ويژه مناطق كمتر برخوردار مانند 14، 15 و دو، وجود دارد كه براي احياء آن اقداماتي را آغاز كرديم، بخشي هم در منطقه شش در محله همت آباد در حال اجرا است.

وي احياء بافت‌هاي فرسوده شهر را يكي از مباحث جدي و داراي اولويت دانست و گفت: طي چند روز گذشته در تهران با مشاور عالي رييس جمهور و مسئولان مربوطه مذاكراتي انجام و مصوباتي آماده كرديم تا بتوانيم از امكانات مالي نيز استفاده كنيم، البته براي نوسازي بافت فرسوده نياز به مشاركت مردم داريم.

شهردار اصفهان با بيان اينكه يكي از شعارهاي اصلي مديريت جديد شهرداري، مشاركت مردم بوده است، اظهار اميدواري كرد: با همكاري مردم، توسعه‌گران و افرادي كه آماده سرمايه‌گذاري در اين بخش هستند، همچنين تشكيل تعاوني‌ها توسط مردم، بتوانيم اصفهان را از تهديد بافت فرسوده رها كرده و ايمن كنيم.

تاب‌آوري شهر يك اصل مهم

نوروزي با تاكيد بر اينكه تاب‌آوري شهر بايد به عنوان يك اصل مهم مورد توجه قرار گيرد، اظهاركرد: طي چند روز گذشته با برگزاري همايشي تخصصي در اصفهان متخصصان را دور هم گردآورده و در خصوص تاب آوري شهر تبادل نظر انجام شد، چون معتقديم بايد براي زندگي بهتر، شهر بهتري داشته باشيم و نمي‌توان بدون يك شهر خوب، زندگي بهتري داشت؛ سياست مديريت شهري، تاب‌آوري شهر براي يك زندگي ايمن و بهتر جهت آسايش و رفاه عمومي شهروندان است.

وي با اشاره به شرايط فعلي زاينده رود، اظهار كرد: متأسفانه خشكي زاينده رود بدترين دردي است كه به جان اصفهان افتاده و بزرگترين غصه مردم خشكي اين رودخانه است.

شهردار اصفهان با بيان اينكه همه بايد به موضوع زاينده رود به عنوان موضوع مهم و ملي توجه كنند، گفت: شهرداري نيز به عنوان ذي‌نفع زنده‌رود، با توجه به اينكه از حقابه‌داران است، در اين باره تلاش‌هاي زيادي انجام داده است؛ آب بايد در تمام طول رودخانه جاري باشد زيرا در هر كدام از بخش‌هاي اين رودخانه، حكمتي نهفته است.

نوروزي تاكيد كرد: اگر مي گوييم آب بايد از مسير رودخانه به تالاب گاوخوني برسد،‌ به دليل ريزگردهايي است كه با خشكي گاوخوني دو ميليون و 150 هزار نفر جمعيت ساكن اصفهان را تهديد مي‌كند؛ در شعاع 30 كيلومتري اين شهر نيز چهار ميليون جمعيت ديگر زندگي مي‌كنند كه بخشي از زندگي آن‌ها به اين شهر وابسته است.

آب بايد در مادي‌هاي شهر جاري شود

شهردار اصفهان با تاكيد بر اينكه آب بايد در مادي‌هاي اصفهان جريان داشته باشد، اظهاركرد: اصفهان از ابتدا در ساحل زاينده رود شكل گرفته و بدون رودخانه حيات آن به خطر مي‌افتد؛ با توجه به شرايط موجود، از تمام شهرسازان، معماران، افراد خلاق و هنرمند مي‌خواهم راهكاري براي نجات اصفهان ارائه دهند؛ از تمام مقامات و مسئولان تقاضا دارم كمك كنند تا طرح بهشت آباد اجرايي شود.

نوروزي گفت: آب بايد در زاينده‌رود جاري شود زيرا در غير اين صورت يكي از بزرگترين دستاوردهاي تاريخ بشري ايران يعني شهر اصفهان در معرض مورد تهديد قرار مي‌گيرد، بنابراين همه بايد كمك كنند تا از اين شرايط خارج شود.

وي با اشاره به اهميت سيما و منظر شهر اصفهان، اظهاركرد: استفاده از مصالح ساختماني در شهر اصفهان ضوابط خاص و آيين نامه‌هاي مربوطه را دارد كه در كميسيون ماده پنج نيز مورد بررسي قرار گرفته و تصويب شده است.

شهردار اصفهان با بيان اينكه بافت اصفهان تاريخي است و بر اساس مقررات در بافت‌هاي تاريخي بايد در نماي ساختمان‌ها حداقل 60 درصد از آجر و در ساير مكان‌ها بيش از 20 درصد سنگ در نماي ساختمان استفاده شود، افزود: اگر گاهي تخلفاتي صورت گرفته و اين قاعده رعايت نشده، بايد مورد بررسي قرار گيرد، وقتي صحبت از بافت تاريخي مي‌شود همه جوانب بايد رعايت شود. در صدد جداره‌سازي خيابان‌هاي شهر هستيم تا در آينده جلوه‌هاي آن بيشتر بروز پيدا كند.

نوروزي با اشاره به روند اجراي قطارشهري اصفهان گفت: اجراي خط يك قطار شهري اصفهان با احتساب امسال 18 سال زمان طول كشيد، زماني كه من به عنوان شهردار اصفهان انتخاب شدم، روند اجراي عمليات 87 درصد پيشرفت كرده، اما در قله نهايي 13 درصد كار پروژه باقي مانده بود كه بخش اعظم و مشكلات پروژه به شمار مي‌رفت.

آغاز عمليلات اجرايي خط دو

وي ادامه داد: در يك برنامه تلويزيوني به مردم اصفهان قول دادم كه تا نوروز 97 خط يك را به اتمام برسانيم، از اين رو به صورت سه شيفت كار و فعاليت انجام و طبق قولي كه داده بوديم، ظرف چهارماه خط يك به اتمام رسيد.

شهردار اصفهان با بيان اينكه در حال حاضر تمام ايستگاه‌هاي خط يك قطار شهري به روي مسافران باز است، اظهاركرد: شش ايستگاه از جمله ايستگاه‌هاي مهم ميدان انقلاب و ميدان امام حسين (ع) تكميل نشده بود و پس از گذشت 17 سال تنها كمتر از 50 درصد پيشرفت كرده بود كه در مدت چهار ماه بخشي از اين ايستگاه‌ها تكميل و در اختيار شهروندان قرار گرفت.

وي تصريح كرد: حدفاصل ايستگاه‌هاي دروازه شيراز تا صفه، در چهار ايستگاه بخشي از تاسيسات برق باقي مانده بود كه تكميل شد و در حال حاضر خط يك قطارشهري اصفهان از شمال تا جنوب به طول مسير 21.2 كيلومتر مسافران را جابه جا مي‌كند.

نوروزي با بيان اينكه عمليات اجرايي خط دو قطار شهري اصفهان آغاز شده است، گفت: در حال حاضر عمليات اجرايي چهار ايستگاه خط دو قطار شهري اصفهان شروع شده و ايستگاه‌هاي پنجم و ششم نيز به زودي آغاز خواهد شد؛ خط دو قطار شهري اصفهان بيش از 21 كيلومتر طول مسير دارد كه احداث 14 كيلومتر آن را از چند نقطه آغاز كرده‌ايم.

موافق عبور مترو چهارباغ نبودم

شهردار اصفهان با بيان اينكه براي تأمين مالي خط دو قطار شهري اصفهان توانستيم 500 ميليارد تومان اوراق مشاركت را دريافت و به فروش برسانيم، تصريح كرد: خوشبختانه براي خط دو قطار شهري اصفهان منابع مالي وجود دارد، اگر چه در گذشته هر كيلومتر آن را با صرف 250 ميليارد مي‌ساختيم، امسال بايد 400 ميليارد اعتبار در نظر بگيريم؛ براي خط سه قطار شهري اصفهان دنبال هستيم تا كنسرسيوم تشكيل دهيم چرا كه خط سه قرار است از دروازه شيراز شروع و به سمت كارخانه ذوب آهن امتداد يابد.

نوروزي با اشاره به موضوع عبور مترو از زير چهارباغ، اظهاركرد: اين بحث به 15 سال پيش باز مي‌گردد، آن زمان فرماندار اصفهان بودم و با اينكه اين اتفاق عملياتي شود، چندان موافق نبودم، اما متولي امر ديگران بودند و اين اتفاق افتاد، با بررسي‌هايي كه انجام دادم يقين پيدا كردم كه مراقبت‌هاي ويژه صورت گرفته و عبور قطار شهري به سي و سه پل آسيب نمي‌زند، زيرا ميلياردها تومان هزينه شده، زير ريل‌ها لاستيك‌گذاري شده تا هيچ لرزه‌اي به سازه‌هاي تاريخي منتقل نشود، همچنين لرزه‌سنجي‌هاي انجام مي‌شود، تاكنون هيچ يك از ادعاهايي كه در خصوص تهديد بناهاي تاريخي به دليل عبور مترو بوده ثابت نشده است.

شهردار اصفهان ادامه داد: متاسفانه از سال‌هاي قبل در خيابان چهارباغ به دليل احداث بزرگترين ايستگاه قطار شهري بخشي از درختان آسيب ديده‌اند.

وي گفت: چهارباغ طي پنج دهه قبل با توجه به طرح تفصيلي قرار بود به پياده راه تبديل شود، اين ايده بسيار درست بود به طوري كه رييس پژوهشگاه ميراث فرهنگي  در سفري كه اخيرا به اصفهان داشت تاكيد داشت پياده راه شدن آرزوي 40 ساله اي بود كه سرانجام محقق شد.

نوروزي تصريح كرد: در دوره قبل شرايط خاصي وجود داشت و افكار عمومي و مسائل اجتماعي سد راه اجراي پياده راه شدن چهارباغ بود، اما توانستيم اين كار را انجام دهيم.

وي افزود: در دوره مديريت شهري بخشي از اقدامات مانند عبور مترو، ساخت يكي از ايستگاه‌هاي آن و بخشي از پياده راه سازي انجام گرفته بود. در خصوص پياده راه سازي محورهاي كناري اين خيابان نيز 400 متر سنگ فرش و گودبرداري‌ها صورت گرفته بود، اين راه بايد ادامه مي‌يافت شايد اگر قرار بود از صفر كار را آغاز كنيم نگاه ديگري به اين پروژه مي‌كرديم.

چهارباغ پروژه نيست، يك برنامه است

شهردار اصفهان با بيان اينكه تمام تلاش شهرداري اصفهان مهيا شدن گذر فرهنگي چهارباغ براي برگزاري سي و يكمين جشنواره بين المللي فيلم‌هاي كودكان و نوجوانان بود، گفت: از اين رو به صورت دو يا حتي سه شيفته كار انجام شد و دو مسير يك هزار و 100 متري با عرض هر كدام هشت متر طي سه ماه تكميل و سنگفرش شد.

وي با تاكيد بر اينكه براي احياي بخش مياني اين خيابان شوراي عالي چهارباغ تشكيل شده است، افزود: در اين شورا كارشناسان مرمت، باستان‌شناسان، جامعه‌شناسان، شهرسازان، معماران، فضاي سبز و ترافيك حضور دارند؛ هر كاري بر اساس نظر كارشناسي صورت مي‌گيرد و مُهر و امضاء آن‌بها در صورت جلسات خواهد آمد.

نوروزي تصريح كرد: ما به گونه‌اي عمل مي‌كنيم كه چهارباغ به عنوان نه يك پروژه بلكه يك برنامه ديده شود، زيرا ممكن است حين انجام كار با لايه‌اي از دوران صفويه يا قاجاريه در زير زمين برخورد كنيم كه نبايد اجازه دهيم آسيب ببيند.

وي افزود: خوشبختانه ميراث فرهنگي در شوراي عالي چهارباغ نماينده دارد و از مباحث تاريخي مراقبت مي‌كند و جاي هيچ گونه نگراني وجود ندارد؛ اگرهم مواردي وجود داشته هيچ كدام مربوط به دوره جديد شهرداري نيست. اگر چه اعلام كرديم بافت مياني چهارباغ تا نوروز 98 افتتاح مي‌شود، اما به لحاظ حساسيت موضوع عجله نمي‌كنيم.

شهردار اصفهان گفت: در سمتي از چهارباغ كه عمق زيادي داشت، ورود پيدا نكرديم و تاكيد كرديم اگر هنگام عمليات عمراني به يك خشت يا سنگ برخورد كردند، كاملاً محافظت شود و توانستيم وضعيت را به گونه‌اي كه هست درآوريم.

توجه به مشكلات گردشگران در اصفهان

وي در خصوص گلايه‌هايي مبني بر نبود سرويس‌هاي بهداشتي در اطراف مكان‌هاي تاريخي، اظهاركرد: از وقتي سكاندار شهرداري اصفهان شدم، جلسات هم‌انديشي را با گروه‌هاي مختلف برگزار كردم، در اين مدت 40 جلسه برگزار شده كه كه يكي از آنها با فعالان گردشگري بود؛ در آن جلسه كارشناسان تاكيد داشتند كه گردشگران خارجي از نبود سرويس‌هاي بهداشتي در مسير بافت‌هاي تاريخي گلايه دارند، از اين رو در پشت چهارباغ، گوشه پارك شهيد رجايي مجموعه‌اي از سرويس‌هاي بهداشتي را ايجاد كرديم. براي چهارباغ اهداف خوبي داريم و در تلاش هستيم هر فردي با خانواده خود با چهارباغ مي‌آيد حداقل چهار ساعت ماندگاري داشته باشد.

نوروزي با بيان اينكه براي ساختمان جهان نما اقدامات خوبي انجام شده و استارت آپ‌ها در آن مستقر شده‌اند، گفت: مدتي قبل با يك شركت كارآفرين قراردادي امضاء كرديم و به دنبال آن 17 استارت آپ كه بيشتر آنها از قشر جوان جامعه هستند در ساختمان جهان نما مستقر شدند؛ البته نقاط ديگري را نيز در سطح شهر شناسايي مي‌كنيم تا استارت آپ‌ها مستقر و اشتغال‌زايي انجام شود.

ايجاد دهكده‌هاي IT در شهر

شهردار اصفهان تاكيد كرد: به اصفهان نگاهي فرا صنعتي داريم، زيرا ظرفيت آن از بُعد صنعتي تكميل شده است، از اين رو به گونه‌اي عمل مي‌كنيم كه دهكده‌هاي IT در شهر ايجاد شود و افراد و كالاي خود را با استفاده از فناوري به تمام دنيا صادر كنند.

تاریخ:
1397/08/14
تعداد بازدید:
74
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.