اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۰ خرداد
نوروزي: "طرح جامع شهري"دردهاي اصفهان را درك كند و نسخه بپيچد
/شروع فرايند تهيه طرح جامع شهر اصفهان/

شهردار اصفهان گفت: طرح جامع شهري بايد يكپارچه باشد و شبكه‌اي از مشكلات شهر در آن ديده شود و براي تك تك معضلات شهر راه چاره بينديشد.

قدرت الله نوروزي صبح امروز ( پنج شنبه) در مراسم اعلان عمومي شروع فرايند تهيه طرح جامع شهر اصفهان اظهار كرد: امروز در زماني مسئوليت اداره شهر را بر عهده گرفتيم كه شهر نشان از مصيبت داشته؛ در مصيبت‌ها بايد احساس مسئوليت بيشتري پيدا كرد؛ مسئوليت مشترك ابزاري است كه مي‌توان با استفاده از آن با بحران‌ها مقابله كرد.

وي افزود: اگر سقوط حكومت‌هاي مختلف را بررسي كنيم، شروع و پايان جنگ ها را ببينيم و همچنين اگر كشورهاي پيروز و شكست خورده را بررسي كنيم متوجه مي‌شويم در همه آن‌ها اراده‌هاي انساني توانسته بر همه مشكلات غلبه كند.

شهردار اصفهان با اشاره به برگزاري جلسه امروز مبني بر ارائه طرح جامع شهري، گفت: امروز بخش‌هاي مختلف دولتي و خصوصي گرد هم آمده‌ايم تا چاره‌اي بينديشيم و طرحي را مطرح كنيم تا همه مشكلات موجود بر اساس مسئله محوري و با تأكيد بر آمايش شهري رفع شود تا اين مشكلات تهديدي براي توسعه شهر نباشد.

وي تصريح كرد: قطعاً آنچه در شرح خدمات در قالب تيپ قرارداد 12 در سازمان برنامه بودجه مطرح شده، نمي‌تواند پاسخگوي نياز امروز باشد، اين قرارداد از لحاظ كيفي، نظري و روش شناساييايرادات زيادي دارد كه نمي توانيم اصفهان را با اين تيپ قراردادها به جايگاه خود برسانيم و ناگزير هستيم چاره جديدي بينديشيم كه اين مهم نيازمند اراده همگاني است؛ در واقع بايد اراده‌ها با هم تجميع شود.

شهردار اصفهان با بيان اينكه براي درست شناخته شدن، نيازمند تفكر راهبردي هستيم، گفت: بايد ادراك درستي از واقعيات شهري داشته باشيم و نمي‌توانيم در اين امور سطحي نگر باشيم؛ اگر تفكر راهبردي نباشد مسائل شهر حل نمي‌شود و تا زماني كه گره‌هاي كور در اين حوزه باز نشود، راه به جايي نخواهيم برد.

نوروزي با بيان اينكه اصفهان كه در همه عرصه‌ها درخشيده اكنون نيز به عنوان پايلوت تهيه طرح جامع شهري معرفي شده است، خاطرنشان كرد: تفاهم‌نامه‌اي با حضور اعضاي شوراي اسلامي، معاون وزير راه و شهرسازي و ارگان‌هاي مختلف به امضا رسيده تا طرحي نو براي شهر اصفهان تهيه كنيم.

وي با بيان اينكه امروزه شعار ما مشاركت اجتماعي و مردمي است، گفت: قرار است همه با هم راهي را برويم تا در اصفهان كه به عنوان پايلوت طرح جامع شهري در ايران شناخته شده است بر اساس داده‌ها و اطلاعاتي كه شهرداري در اختيار كارشناسان، مهندسان، متخصصان اين حوزه قرار مي‌دهد طرحي را آماده كنيم كه سال‌هاي سال ادامه داشته باشد و راه حركت توسعه پايدار شهر را تعيين كند.

شهردار اصفهان تصريح كرد: اين طرح مسئله محور است و بر آمايش شهري تأكيد دارد و بايد تمامي ضوابط و مباني توسعه پايدار در آن لحاظ شود؛ طرح جامع شهري بايد مبني بر توسعه پايدار باشد و همچنين زيست‌پذيري در شهر را مورد توجه قرار دهد از همه مهم‌تر در اين طرح بايد بحران آب و بحران‌هاي ديگري كه شهر را هر روزه تهديد مي‌كند، مورد توجه قرار گيرد.

نوروزي خاطرنشان كرد: در طرح جامع شهري بايد منابع آبي، حمل و نقل عمومي، آلودگي صوتي، آلودگي خاك و ... كه شهرداري، شوراي اسلامي شهر و دولت به آن‌ها تأكيد دارد، در نظر گرفته شود.

وي تاكيد كرد: طرحي كه توسط كارشناسان، متخصصان، مسئولان شهري و همه افراد ذي‌نفع طراحي مي‌شود، بايد قابليت اجرايي داشته باشد و بر اساس واقعيات شهر تهيه شود تا تضمين كننده رفع معضلات و مشكلات شهري باشد، بايد دردهاي شهر را درك كرد و درمان درستي را در نسخه‌اي كه نام آن طرح جامع شهري است، پيچيد.

وي ادامه داد: طرح جامع شهري بايد يكپارچه بوده و شبكه‌اي از مشكلات شهر در آن ديده شود و براي تك تك معضلات شهر راه چاره بينديشد؛ در اين طرح بايد محدوديت هاي مخاطرات طبيعي از جمله زلزله و از همه مهمتر فرونشست زمين، آلودگي هوا، آلودگي خاك، ترافيك و هزاران مشكل ديگر ديده شود و براي رفع آن‌ها راه چاره بينديشيم.

شهردار اصفهان اضافه كرد: بايد منابع آبي را در نظر بگيريم، همچنين بايد چگونگي اداره شهري كه بر يك ساحل و رودخانه ساخته شده را بررسي كنيم؛ در واقع بايد طرحي تهيه شود تا به نوعي ديگر با مشكلات آبي و ديگر معضلات شهري روبرو نشويم، امروزه ديگر رودخانه زاينده رودي وجود ندارد و در آينده نيز رودخانه زاينده رود را به معناي گذشته نخواهيم داشت. اين شهر زنده است و مي‌خواهيم با كمك كارشناسان، متخصصان، مسئولان و مردم اصفهان سرزنده بماند.

نوروزي با بيان اينكه با امكانات روز، علم، تكنولوژي و توانايي متخصصان و كارشناسان مي توان به صورت مشترك شهر را اداره كرد، گفت: امروزه نمي‌توان به تنهايي و مثل گذشتگاني از جمله ابوعلي‌سينا و شيخ بهايي كه به تنهايي كار مي‌كردند، فعاليت كنيم. همه چيز امروزه به هم پيوسته است و هيچ كس نمي‌تواند بگويد در يك رشته تحصيلي تخصص كامل دارد، بنابراين بايد همه به صورت مشترك دست در دست هم دهيم تا مشكلات شهر را رفع كنيم.

وي افزود: امروزه بايد همه كارشناسان، متخصصان و مسئولان باهم افزايي راه دشواري را كه پيش رو داريم، طي كنيم، با اراده مشترك و هم فكري يكديگر است كه مي‌توانيم بر همه مشكلات غلبه كنيم.

شهردار اصفهان با بيان اينكه با تهيه طرح جامع شهري، فرهنگ شهر را خواهيم ساخت، خاطرنشان كرد: بايد نگاه دقيق به مسائل فرهنگي، اجتماعي و سياسي و ... در طرح جامع شهري داشته باشيم؛ نبايد به رفع مشكلاتي كه امروزه در شهر وجود دارد بسنده كنيم، زيرا بايد مشكلات آينده را نيز مد نظر قرار دهيم كه توسعه پايدار به همين معنا است.

نوروزي ابراز اميدواري‌كرد: با وجود متخصصان، كارشناسان و افرادي كه هم داراي علم و هم تجربه هستند بايد مشكلات شهر را يك به يك بررسي كنيم و ما و اداره راه و شهرسازي نيز تمام نيازها و داده‌ها را در اختيار اين افراد قرار مي‌دهيم تا طرح جامع شهري را طراحي كنيم تا سال‌ها بر اساس اين طرح، خدمات عمومي را به شهروندان ارائه دهيم و همچنين منافع عمومي را به نحو شايسته تأمين كنيم.

تاریخ:
1397/07/19
تعداد بازدید:
23
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.